20. 12. 2010
Hirošima je město nechvalně proslulé zkázou, kterou zde 6.8.1945 způsobila prvně použitá jaderná bomba. Uvádí se, že tato bomba zabila zhruba 140 000 lidí (některé okamžitě, jiní zemřeli na následky radiace), zlikvidovala většinu budov v centru města a pouze zázrakem zde zůstala stát budova výstavního pavilonu, kterou začátkem dvacátého století navrhl český architekt. Tato budova byla zachována ve stavu po výbuchu bomby a slouží dnes jako památník této události. Od roku 1994 je na seznamu světového kulturního děditství UNESCO.
Bomba byla shozena nad malým ostrovem, který obtéká z obou stran řeka a kde je nyní kromě parku také mírové muzeum. Toto muzeum nás tak zaujalo, že zde procházíme více než 5 hodin. Expozice barvitě ukazuje, jak město Hirošima vypadalo těsně před shozením pumy, co přesně se stalo poté. Jak shození pumy Američané plánovali už v listopadu roku 1944, jak američtí vědci marně protestovali před rozhodnutím, že puma bude shozena, aniž by byli varování civilisté…
Jsou zde popsány děsivé osudy lidí, kteří zde ten den přišli o své blízké a za jakých šílených podmínek se lidé ve městě snažili s touto změnou vyrovnat. Musíme ocenit vyrovnané zpracování výstavy, protože je zde také sebekriticky zmíněno, co všechno během války Japonci naopak provedli ostatním národům. Lidé v Hirošimě nyní bojují mírovou cestou za to, aby do roku 2020 na celém světě nebyla žádná jaderná zbraň. Osobně jsme vůči této snaze skeptičtí, ale kdyby se to podařilo, bylo by to opravdu krásné.
V parku je také řada památníků obětem atomové bomby. Na fotce níže je nejvýznamnější památník se jmény všech obětí, kde se každoročně při výročí události sjíždí lidé z celého světa.
Ve zbylém čase ještě vyrážíme k hradu. Paradoxně právě tento hrad jako jeden z mála v Japonsku přečkal v průběhu své existence všechny války, zemětřesení a požáry téměř nedotčen a v roce 1931 ho pro jeho historickou hodnotu Japonci ocenili jako svoji národní památku. Ne na dlouho, protože i hrad (stejně tak jako všechny ostatní budovy) byl po výbuchu zcela zničen. V roce 1958 byl znovu postaven a nyní je v něm muzeum.
Večer přejíždíme do města Kurashiki, kde jsme ubytováni v hotelu hned vedle nádraží.